
FOF Fyn-Fredericia
Kom på madlavningskursus til mænd i Odense. Lær at lave lækre forretter, hovedretter og desserter i hyggelige aftener med fokus på både mad og sjov.
Drømmer du om at blive skarpere i køkkenet – uden at det behøver være alt for fint og kompliceret? På dette madhold for mænd i Odense får du inspiration til velsmagende retter, smarte teknikker og praktiske køkkentricks, som du nemt kan tage med hjem og bruge i hverdagen.
Vi laver alt fra saftige kødretter og friske grøntsagstilbehør til spændende hverdagsfavoritter og lækker gæstemad. Undervejs får du idéer til hurtige måltider, nye smagsoplevelser og små greb, der kan løfte madlavningen hjemme i dit eget køkken.
Kurset handler dog om mere end bare mad. Det handler også om hygge, fællesskab og gode grin omkring gryderne. Stemningen er afslappet og uformel, og der er plads til både nybegyndere og mænd med lidt erfaring i køkkenet.
Hver kursusaften afsluttes naturligvis med, at vi sætter os til bords og nyder de retter, vi har tilberedt sammen. Det er en oplagt mulighed for at dele erfaringer, få ny inspiration og nyde god mad i godt selskab.
🍲 Udgifter til råvarer
Der må påregnes en udgift til råvarer på ca. 100 kr. pr. mødegang. Beløbet afregnes direkte med underviseren.
🥤 Medbring
Medbringe forklæde og egne drikkevarer.
🚪 Adgangsforhold
Bemærk: Adgang til køkkenet sker via trappeopgang fra parkeringspladsen. Der er desværre ikke elevator til rådighed.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere