Skip to content

Kontoret holder lukket fra fredag den 11. april til og med mandag den 21. april. Du kan stadig tilmelde dig alle vores spændende kurser her på siden.

Blindtegning

Kreativ tegning/Lær at tegne blindtegning

Kreativ tegning/Lær at tegne blindtegning

Har du lyst til at tegne, men mangler troen på at du kan?

Der er mange måder at tegne på, og på dette kursus, skal vi tegne blindtegning. Det handler mere om at have det sjovt end at det skal “ligne”. Det skal det nok komme til - på sin helt egen måde.

Blindtegning er en øvelse i at slippe kontrollen, og lade hænderne arbejde. Det er også en øvelse i at se. Vi tegner efter forskellige figurer og lader pennen følge konturerne af vores motiv. Det handler om at give sig tid til at se det man tegner, uden at kigge på papiret. Det gør vi først når vi er færdige med at tegne.

Det giver meget udtryksfulde tegninger og mulighed for fordybelse. Du slipper for at tænke over om dine tegning er “gode nok”, og selvom stregerne ikke er sat “rigtigt” sammen, vil du blive overrasket over, hvor præcise de er.

Medbring:Tegnepapir (gerne A3) og forskellige tegneredskaber (blyant, pen eller tusch).