At strikke mønster bestående af farver, hvor der strikkes med flere farver på samme pind/omgang, kaldes jacquard- eller fair-isle-teknik. Typisk arbejdes der med en mønsterfarve og en baggrundsfarve. Når der strikkes fra retsiden holdes den farve, der ikke anvendes bag arbejdet og løber bagpå de masker, der er strikket i modsatte farve. Når der strikkes fra vrangsiden holdes farven, der ikke anvendes foran arbejdet og løber foran de masker, der er strikket i modsatte farve. De tråde der løber bagved arbejdet kaldes flotteringer. Når vi strikker mønsterstrik, vil vi gerne undgå, at disse flotteringer bliver for lange, da vi så risikerer at sidde fast med vores fingre eller andet, når vi skal have den færdige sweater på. Flotteringerne kan låses bagpå arbejdet, eller hvis der er tale om lange afstande mellem mønsterfarvens anvendelse, kan der arbejdes med et net i mønsterfarven på arbejdets bagside, såkaldte stigemasker eller ladderback.
Undervisningen vil bestå af en indføring i jacquardstrik, opsætning af ladderback, at strikke rundt med ladderback og jacquard på samme tid, afslutning af ladderback mm. Vi strikker desuden i fællesskab et udsnit af mønsteret fra Diamonds And Pearls Sweater Colour, så du er klædt på til selv at gå i gang.
Du vil få udleveret et kompendie.
Du skal selv medbringe:
- strikkepinde (4-6 mm rundpind) og garn (gerne to farver med stor kontrast og gerne i en kvalitet der passer til pind 4-5 fx Peru).
Der kræves blot, at du kan strikke ret og vrang for at deltage. Du behøver ikke have erfaring med at strikke med to farver på samme tid eller med strukturstrik.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Søndag 15.06.2025 | 13:00-16:00 | Multikulturhuset/FOF Sønderjylland | Katja Dyrberg |
Popknit er moderne strikkeopskrifter med et twist: Rocking Knitwear Design. Bag Popknit står Katja Dyrberg, som designer og strikker alle opskrifterne. Katjas designs er kendetegnet ved et popinspireret farveunivers med fokus på pasteller og pang, strukturstrik på store og små pinde samt spændende og nye konstruktioner.
Med en baggrund som strikker gennem mere end 35 år, en Bachelor i håndarbejde og en folkeskolelærerkarriere på 15 år bag sig er fagligheden på plads både når det kommer til udregninger, tilskæring og formidling.
“Udgangspunktet for et nyt design er ofte min uslukkelig tørst efter at lære noget nyt; bruge en ny garntype, prøve en ny farvekombination, udfordre den gængse sweaterkonstruktion eller lære en ny teknik at kende- og jeg elsker at dele denne læring med andre.”