Fra læsehad til læseglad: FOF Aarhus tager kampen op med litteraturens sværvægtere
Mange danskere kæmper med koncentrationen, når de prøver at læse en bog. Men i Aarhus har man succes med at tackle bøgerne – også de særligt vanskelige af slagsen – på litteraturhold, hvor man motiverer hinanden til at læse videre.
Nick Bo Madsen læser op for et litteraturhold i Aarhus. Foto: Malene Tange Damborg
Danskernes læsevaner er til debat. Måske har du også fulgt med i Politikens serie om læsehad, der undersøger læselysten (og særligt manglen på samme) blandt danske børn og voksne. Artiklerne har blandt andet vist, hvordan voksne hjerner har sværere ved at finde ned i bøgerne. Og det er der mange grunde til, viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Hver fjerde, der ikke læser, kan ikke koncentrere sig
I den seneste udgave af Kulturvaneundersøgelsen fra Danmarks Statistik fortæller 40 pct. af dem, der ikke har læst eller lyttet til bøger inden for tre måneder, at årsagen er manglende interesse. Andre svarer, at det er manglende tid (33 pct.) og problemer med at koncentrere sig (28 pct.), der står i vejen for læsningen. Men på trods af udfordringerne viser undersøgelsen også, at andelen af danskere, der læser skønlitteratur dagligt eller næsten dagligt, er på det højeste niveau i 30 år.
Og mange finder en genvej til større læseglæde i en lokal læseklub eller et litteraturhold, hvor man oplever bøgerne i fællesskab. Sådan lyder det fra flere FOF-foreninger, der hver sæson sætter litteratur på programmet. Blandt andet i Aarhus.
Underviser: At læse sammen kan motivere
FOF Aarhus har uafbrudt i mere end 20 år haft et stort litteraturhold. Og interessen for læsefællesskabet har spredt sig til Galten, hvor der er oprettet endnu et hold. Mange melder sig til for at få vejledning fra underviseren og gode diskussioner med sidemanden:
"Når man er en del af et litteraturhold, holder man hinanden op på at læse. Mange melder sig for at få støtte til at læse, det der er svært, og få åbnet perspektiver op på tungere litteratur,” siger Nick Bo Madsen, som er litteraturunderviser hos FOF Aarhus. “På holdet får de læst nogle romaner, som de måske ikke selv ville finde - og diskussionerne er mange og livlige. Det er meget motiverende for dem, der deltager, at diskutere litteraturen med andre.”
Bogen mange taler om, men få har læst
Et af de litteraturhold, som Nick Bo Madsen underviser på i Aarhus, handler om ”vanskelige” romaner og forfattere. Her læser holdet et ikonisk stykke litteratur over to sæsoner. Først var det James Joyce’s ”Ulysses”, og nu er det Marcel Prousts omfattende romanværk i 7 dele ”På sporet efter den tabte tid”, der står for skud. Og interessen for kurset har overrasket.
”Da Nick foreslog Ulysses, sagde jeg til ham, at det aldrig ville blive til noget – men jeg tog fejl! Kredsen af deltagere er lige så stille vokset, så nu sidder der et hold og kæmper med Prousts kringlede, omstændelige og detaljerede univers,” siger Vibeke Rosendal, som er afdelingsleder og fagkonsulent for Sprog og Kulturfag hos FOF Aarhus.
Efter første undervisningsgang med Marcel Proust er Nick Bo Madsen fuld af fortrøstning - selvom holdet står overfor et værk på over 3000 sider:
”Jeg er helt sikker på, vi kommer igennem. Det er et spændende hold med en bred sammensætning - fra helt unge til ældre. Nogle der har læst det før, og andre som lige har fået det i gave. Jeg håber, at alle holder ved.”
3 gode råd til at kickstarte læseglæden fra litteraturunderviser Nick Bo Madsen
Gå efter det, der fænger dig i forvejen. Det kan være noget aktuelt i samfundsdebatten, en interesse eller en hobby. Hvis man fx er blevet fænget af de nyheder, der kører om Grønland, så prøv en grønlandsk roman. Hvis man er blevet grebet af en filmatisering, så prøv at læse bogen bag. Det kunne også være man har fået en interesse for USA og det, der sker der. Man kan finde stor litteratur om alt fra fodbold til fiskeri.
Start med små tekster. Korte tekster som noveller eller romaner med korte kapitler, man kan overskue, kan være vejen frem, når man skal i gang med skønlitteraturen.
Læs med andre. En læseklub, et hold eller et kursus, hvor man holder hinanden op på at læse, kan hjælpe med motivationen. Her kan man få støtte, nye perspektiver og gode diskussioner.