Skip to content

Kvinder er danmarksmestre i aftenskole

Langt størstedelen af deltagere, ledere og undervisere i FOF er kvinder, viser nye tal fra Danmarks største aftenskole i anledning af Kvindernes Internationale Kampdag.

Foto: FOF København Nordsjælland. På kurset "Træning for rigtige kvinder" bliver der svedt, grinet og afbrændt kalorier i al slags vejr.

I denne uge bliver Kvindernes Internationale Kampdag fejret over hele verden. Også i FOF.

For aftenskolen er i den grad formet af kvinder. Blandt de FOF-deltagere, der har identificeret sig som mand eller kvinde ved tilmelding, er omkring 80 % kvinder. Og de er ikke kun i overtal i kursuslokalerne, men også på ledelsesposterne.

”Aftenskolen er åben for alle. Men vi oplever, at danske kvinder er meget bedre end mænd til at opsøge den viden, personlige udvikling og det fællesskab med andre, som aftenskolen står for,” siger Benedikte Marie Kaalund, sekretariatschef i FOF. ”Det er ikke kun en tendens, vi ser blandt vores deltagere. Det gælder også blandt dem, der tager ansvar for at drive og udvikle aftenskolen, nemlig vores undervisere, ledere og medarbejdere.”

63 % FOF’s skoleledere er på nuværende tidspunkt kvinder, og den fordeling går igen, når man kigger på underviserne: Af FOF’s næsten 3000 undervisere identificerer 63 % sig som kvinder, 27 % som mænd, mens de resterende ikke har oplyst et af de køn. 

 

Danske kvinder har formet folkeoplysningen

Det er ikke nogen ny tendens, at kvinder står stærkt i folkeoplysningen.

De konservative kvindekredse spillede en vigtig rolle i etableringen af FOF, da de sammen med Det Konservative Folkeparti og Konservativ Ungdom etablerede Folkeligt Oplysnings Forbund i 1947. Formålet var at bruge folkeoplysningen til at bekæmpe ekstreme ideologiers fodfæste i Danmark.

Da opbygningen af velfærdssamfundet igennem 1950’erne og 1960’erne krævede, at endnu flere kvinder fik arbejde udenfor hjemmet, fik mange job på et kontor. I FOF betød det, at efterspørgslen steg på kurser i maskinskrivning og resulterede i, at en kontor- og sekretærskole så dagens lys.

Siden da er udvalget af kurser vokset betragteligt, så der årligt udbydes tusindvis af kurser, foredrag og ture – for alle uanset køn.  

 

Hvad med mændene? 

Selvom kvinderne står stærkt i aftenskolen, oplever FOF også en interesse fra mænd, der vælger kurser i alt fra yoga til madlavning. Men endnu flere kunne have glæde af aftenskolens tilbud.

"Vi tror på, at aftenskolen har noget rigtig vigtigt at byde på – også til mænd! Nogle oplever, at det kan være sværere at finde fællesskaber i voksenlivet, men på aftenskolen er der plads til at mødes om noget meningsfuldt. Uanset om man interesserer sig for håndværk, historie, gastronomi eller noget helt fjerde,” siger Benedikte Marie Kaalund, sekretariatschef i FOF.