Med alderen har kroppen behov for mere opmærksomhed, da vi indskrænker vores krops bevægelighed, samtidigt med, at vi ikke længere udfordrer den. Musklernes celler fornyer sig stadig, så mulighederne for styrke og smidighed vedbliver hele livet- men med smerter og stivhed gør man mindre og mindre. Kroppen har brug for bevægelse , som er tilpasset dig- og ikke en krop, der tilpasser sig maskiner.
På holdet vil der være fokus på bevægelighed, styrke og balance, så du kan bibeholde et aktivt liv langt ind i alderdommen. Når man forlader træningen vil det ikke være med en træt krop, men med mere energi, da bevægelserne er naturlige - og udvikles samtidigt med, at kroppen bliver stærkere. Træningen foregår i et roligt tempo, der følger et roligt og dybt åndedræt.
Holdet er for både mænd og kvinder og foregår siddende og liggende på måtter.
Jeg glæder mig til at se jer.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Fredag 02.05.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
2 | Fredag 09.05.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
3 | Fredag 16.05.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
4 | Fredag 23.05.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
5 | Fredag 06.06.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
6 | Fredag 13.06.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
7 | Fredag 20.06.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
8 | Fredag 27.06.2025 | 09:00-10:00 | FOF, Kasernen, Sønderborg | Martin Odmand Jørgensen |
Se alle Se færre |
Jeg har på min egen krop oplevet, hvordan naturlige bevægelser i træningen giver meget mere end fx mange fitnessrutiner og nyere standarder. Jeg er meget imponeret over, hvordan man tidligere har trænet og bevæget sig. Rundt omkring i verden er der folk, der arbejder netop med det at bruge sin egen krop, bevæge den, som den var ment til og dermed bevare livskraften. Men med mindre man selv er meget opsøgende, så finder man sjældent trænere, der kan gøre det.
Samtidigt finder man jo tilbage til naturen, da den giver noget både fysisk, men også psykisk, begge dele vil jeg gerne have ind i træningen.
Jeg er opmærksom på, at alle får en god træning og gerne med godt humør.