Hvis du synes at det er svært at klare hverdagens opgaver på mobilen, er dette gratis kursus for dig.
Måske er det helt nyt for dig at have en smartphone, og du har brug for at lære de helt grundlæggende ting. Dette grundkursus er også for dig, der har haft din telefon i noget tid, men stadig synes der er meget der driller. Målet er at du bliver mere sikker i at bruge de mest almindelige funktioner i din smartphone.
Dette kursus er for dig der har en mobil (eller tablet) fx af mærkerne Samsung, Huawei, Sony, Google eller Oneplus.
Hvis du har et Apple-produkt, skal du i stedet på: Iphone- og IPad kursus
Kurset er en del af FVU Digital (gratis it-kurser for voksne).
Du vil få undervisning i at bruge funktioner som:
Din underviser er erfaren bruger af smartphone og -tablet (Android) og vil sætte god tid af til at besvare spørgsmål undervejs.
Der er kun begyndere på samme niveau som dig på dette hold, og max 10 deltagere i alt. Så vi går langsomt igennem et emne med god tid til at hjælpe hinanden, løse konkrete opgaver på skærmen og hygge os igennem de digitale udfordringer, der kan opstå.
Inden første kursusgang vil underviseren kontakte dig til en kort samtale om dine forventninger og digitale forudsætninger, så vi er sikre på du er på det rette hold.
Hvis du udover en smartphone også har andre enheder – fx tablet, er du velkommen til også at tage det med som supplement. Hvis mange på holdet bruger tablets, sætter vi tid af senere i forløbet til at kigge mere på det.
Du er velkommen til at kontakte FOF på tlf. 87 12 40 40 eller Daghøjskolen i Randers på 86 43 20 00 for at høre mere og få hjælp til at tilmelde dig.
Alle gratis it-kurser: FVU Digital
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Torsdag 10.04.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
2 | Torsdag 24.04.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
3 | Torsdag 01.05.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
4 | Torsdag 08.05.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
5 | Torsdag 15.05.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
6 | Torsdag 22.05.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
7 | Torsdag 05.06.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
8 | Torsdag 12.06.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
9 | Torsdag 19.06.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
10 | Torsdag 26.06.2025 | 08:30-11:15 | Daghøjskolen i Randers | Jakob Rasmussen |
Se alle Se færre |
Igennem mit 15-årige underviserliv har it og den digitale dimension altid spillet en central rolle. Jeg har i mange år fungeret som pædagogisk it-vejleder i grundskolen, men har de senere år undervist FVU-digital for mange forskellige målgrupper både på virksomheder og for ledige på Daghøjskolen.
I min undervisning bestræber jeg mig på at gøre indholdet varierende, relevant og nærværende for den specifikke målgruppe, jeg underviser. Min undervisning er derfor inkluderende, da jeg altid forsøger at være i løbende dialog med deltagerne omkring indhold og retning. Jeg ser frem til at klæde jer godt på i den digitale verden, og så gør det heller ikke spor, hvis vi har det sjovt samtidig.