2 dages bustur - oplev tranerne og Sveriges historie i midt Sverige
Tranedans i Sverige – en magisk forårsrejse til Hornborgasjön Varighed: 2 dage | Halvpension | Med dansk rejseleder
Tag med på en stemningsfuld forårsrejse til det naturskønne Midtsverige, hvor tusindvis af elegante traner samles ved Hornborgasjön. På denne veltilrettelagte bustur kombinerer vi smuk natur med historiske oplevelser og hyggeligt samvær. Vi besøger gamle klostre, ser de imponerende sluser i Trollhättan og oplever det storslåede syn af tranernes dans i horisonten.
Dag 1 – Lørdag den 28. marts 2026
Afgang kl. 07.35 – Dagens program slutter ca. kl. 21.00
Vi starter tidligt og sætter os godt til rette i den komfortable bus, hvor der serveres kaffe og lidt sødt ombord. Turen går mod Hornborgasjön i Midtsverige, og undervejs holder vi en pause, hvor der er mulighed for at købe frokost på egen regning.
Før vi møder tranerne, dykker vi ned i områdets rige historie og besøger tre markante religiøse steder:
•Gudhem Klosterkirke og -ruin – med sine dramatiske ruiner og spændende fortællinger.
•Varnhem Klosterkirke – en af Sveriges ældste kirker med stor historisk betydning.
•Skara Domkirke – en storslået domkirke med rødder helt tilbage til middelalderen.
Efter besøget i Skara bliver vi indlogeret på det charmerende Skara Stadshotell. Når aftenen falder på, kører vi ud til Hornborgasjön og oplever traneovernatningen – en nærmest magisk stund, hvor tusindvis af fugle samles og gør sig klar til natten.
Aftensmaden nydes i hotellets hyggelige restaurant Julia. Drikkevarer er ikke inkluderet.
Dag 2 – Søndag den 29. marts 2026
Afgang kl. 07.00 – Dagens program slutter ca. kl. 18.30
Vi begynder dagen med en velsmagende morgenbuffet på hotellet, før vi igen kører til Hornborgasjön. Her får vi endnu en chance for at opleve tranerne – denne gang i det smukke morgenlys, når fuglene gør sig klar til at tage videre nordpå. Det er et syn, der virkelig gør indtryk.
Fra fuglenes verden går turen videre til Trollhättan, hvor vi besøger det spektakulære sluseanlæg. Anlægget er i flere niveauer og et fascinerende eksempel på svensk ingeniørkunst.
Hjemrejsen går via Göteborg og Helsingborg. Undervejs holder vi et frokoststop ved en svensk vejkro – igen for egen regning.
Det praktiske – dette er inkluderet i rejsen:
•Kørsel i komfortabel turistbus
•Dansk rejseleder og guide
•Medhjælper til rådighed under hele turen
•Overnatning i delt dobbeltværelse (tillæg for enkeltværelse: 300 kr.)
•Halvpension – morgenmad og aftensmad
•Busforplejning med kaffe og lidt sødt begge dage
•Flot trykt hæfte med relevante oplysninger om turen
Bemærk:
•Drikkevarer er ikke inkluderet
•Rejseforsikring tegnes af deltagerne selv
Ønsker du en rejse med natur, kultur og gode fortællinger – så er tranedansen ved Hornborgasjön en oplevelse, du ikke vil gå glip af. Kontakt os i dag og sikr din plads på denne populære forårstur. Mødested: Brøndbyøster Station, Nygårds Plads
Herlev Station, Stations Alleen