Måske oplever du, at din energi drænes, at du er mindre nærværende, at det kan være svært at håndtere udfordringer eller at få gjort det, du egentlig gerne vil.
Kan du genkende noget af ovenstående, så kan teknikker fra mindfulness måske være noget for dig. At øve mindfulness fremmer mental sundhed, selvindsigt, trivsel og kan blandt andet styrke:
• Indre ro
• Mindre tankemylder
• Bedre søvn
• Mindre stress
• Bedre koncentration
I forløbet træner vi blandt andet meditation, åndedræt og bodyscan. Vi vil reflektere sammen og, med baggrund i teori, skabe bevidsthed om sammenhængen mellem vores tanker, følelser, krop og adfærd.
Forløbet henvender sig til dig, som er nybegynder eller dig, der tidligere har stiftet lidt bekendtskab med mindfulness og ønsker en genopfriskning.
Det kræver ingen forudsætninger – blot, at du møder op som du er, med åbent sind, nysgerrighed og lyst til at afsætte 10 minutter dagligt til træning.
Der vil være gratis prøvelektion onsdag den 5. februar klokken 19:15-20:00, hvor du kan møde mig, høre lidt mere om forløbet og prøve nogle guidede øvelser.
Du kan tilmelde dig prøvetimen her: Gratis Prøvetime Mindful Balance.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Onsdag 19.02.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
2 | Onsdag 26.02.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
3 | Onsdag 05.03.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
4 | Onsdag 12.03.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
5 | Onsdag 19.03.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
6 | Onsdag 26.03.2025 | 19:15-20:45 | FOF Horsens | Tanja Christiansen |
Se alle Se færre |
Masterinstruktør i meditation og mindfulness, sygeplejerske, coach og ernærings- og husholdningsøkonom.
Som Masterinstruktør i meditation og mindfulness, samarbejder jeg både med private og offentlige virksomheder om mindfulnessforløb, oplæg og workshops.
Gennem mine forskellige jobs har undervist, vejledt og virket som coach til mennesker som ønsker ændringer i livet.
Jeg drives af at se hvordan deltagernes træning i mindfulness skaber en bevidsthed i dem selv, som giver mulighed for, at de kan tage mere hensigtsmæssige valg/beslutninger i livet.
Jeg holder mig løbende opdateret gennem teori, forskning og kurser som bl.a. MBSR (mindfulnessbaseret stressreduktion) og TIC (træning i compassion) ved Dansk Center for Mindfulness/Aarhus universitet samt egen meditationspraksis.
Jeg glæder mig til at byde dig velkommen.