Skip to content
Tilmelding til nyhedsbrev

Italiensk Fingerfood - små bidder, stor smag!

Elsker du italiensk mad? Drømmer du om at mestre kunsten at skabe små, lækre bidder, der bringer smagen af Italien til dine fester?

Kom med på vores inspirerende madlavningskursus, hvor du lærer at tilberede autentisk italiensk fingerfood, der løfter enhver sammenkomst til nye højder.

Uanset om du er ny i køkkenet eller en erfaren madentusiast, vil du få masser af inspiration til at imponere dine gæster. Italiensk mad handler om enkelhed, velsmag og samvær – og netop det vil du opleve her. Vi dykker ned i klassiske råvarer og kombinerer dem til elegante småretter, perfekte til både uformelle sammenkomster og stilfulde middage.

Over to stemningsfulde aftener i september guider Inger dig igennem en række appetitvækkende italienske specialiteter.

På menuen finder du alt fra sprøde bruschetta med tomat eller trøffelcreme og crostini med hjemmelavet pesto og røget fisk til friskbagt focaccia, ricotta bagt med krydderurter og gratinerede champignons.

Vi tilbereder også minisandwich med tuncreme, friturestegte salvieblade, romerske ris kroketter, farverige ostekugler og butterdejsmedaljoner med gorgonzolacreme.

Og til den søde tand? Piemontesiske nøddekager med cremet fyld af chokolade og siciliansk kransekage.

Undervejs får du mulighed for at eksperimentere i køkkenet og lære at præsentere dine retter smukt og indbydende.

Vi afslutter hver aften med at nyde vores kreationer sammen – måske ledsaget af et glas god italiensk vin.

Glæd dig til to aftener fyldt med inspiration, læring og lækre smagsoplevelser. Tilmeld dig nu og tag med på en kulinarisk rundtur i Italien – én lille bid ad gangen!

Medbring gerne forklæde, viskestykke, egne drikkevarer og beholdere til de rester, vi ikke får spist. 

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 11.09.2025 17:00-21:00 Vinding Skole, Vejle Inger Harborg
2 Torsdag 25.09.2025 17:00-21:00 Vinding Skole, Vejle Inger Harborg

Inger Harborg

Siden 2009 har jeg undervist i italiensk sprog og italiensk madlavning på aftenskole. Jeg er uddannet korrespondent i engelsk/tysk, men min nysgerrighed for det italienske sprog førte mig i 1982 til Rom, hvor jeg begyndte at lære italiensk – og italiensk levevis - helt fra bunden.

Mit liv i Italien blev en ”giro d’Italia”, hvor jeg gennem næsten tre årtier boede i fem forskellige regioner – fra den pulserende hovedstad Rom til de idylliske landskaber i Marche, og i charmerende områder som Viterbo, Sydtyrol, Verona og Gardasøen. Jeg blev fuldstændig betaget af Italien – dets fascinerende kunst og kultur, den gæstfrie og åbne befolkning, den storslåede natur, den elegante mode, og frem for alt den vidunderlige mad. Italienernes fokus på sæsonens råvarer og kompromisløse krav til kvalitet og smag i madlavningen har haft stor indflydelse på mit køkken.

I 1990'erne boede jeg ti år i regionen Marche i et charmerende gammelt stenhus på landet, hvor hele familien levede som vegetarer. Vi drev et økologisk landbrug med afgrøder, en blandet frugtplantage og en frodig køkkenhave, som forsynede os med friske, økologiske grøntsager op til syv måneder om året. Denne livsstil har præget mit verdensbillede og min tilgang til det grønne italienske køkken.

Gennem årene i Italien har jeg suget smage og metoder til mig ved at observere erfarne husmødre og passionerede hobbykokke, som tryllede de mest delikate retter frem med få ingredienser. I 2023 tog jeg et videre skridt i min kulinariske udvikling og tilbragte otte uger på International Academy of Italian Cuisine i Lucca, Toscana, for at hente ny inspiration og viden.

Med mange års erfaring og passion for den italienske madkultur har jeg samlet en stor skattekiste af tips og opskrifter, som jeg gerne deler med dig. Jeg håber at inspirere dig til at trylle duften og smagen af Italien frem i dit eget køkken.

På min Facebookside kan du se mere om mit italienske univers: https://www.facebook.com/italienskkulturmadogvin