Den franske renæssancehumanist Michel de Montaigne (1533-1592) regnes for ophavsmanden til essayet som litterær form. Det var i denne form han udtrykte sine tanker om alskens fænomener og ligeledes reflekterede over sin egen eksistens. Det særlige ved essayet er, at tankerne om dette og hint har sit udgangs- og omdrejningspunkt i den personlige sansning, refleksion og erfaring.
På denne litterære vandring vil cand.mag. Nick Bo Madsen introducere til Montaignes liv og tænkning - samt give smagsprøver fra nogle af højdepunkterne i hans essays. Essayet passer i øvrigt glimrende til en vandring, fordi det selv er en ’vandrende tankeform’, der prøver sig frem. Man kunne ligefrem formulere Montaignes motto med ordene: "Jeg forsøger, derfor er jeg"!
Turen starter uden for Thors Mølle, hvorefter vi går ca. 5 km på stier gennem Marselis Skov med indlagte stop undervejs. Vi slutter af med et glas bobler og udsigt ud over Aarhusbugten.
Vandringen arrangeres af FOF Aarhus i samarbejde med LiteratureXchange.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Fredag 20.06.2025 | 15:00-18:00 | Thors Mølle | Nick Bo Madsen |
Jeg er cand. mag. i filosofi og dansk fra Aarhus Universitet i 2006.
Ekstern lektor på Medievidenskab ved Aarhus Universitet.
Jeg afholder endvidere kurser og forelæsninger ved Folkeuniversitetet i Aarhus og Ry. Endvidere er jeg foredragsholder på kommunebibliotekerne.